Page thumbnail

Sądecka Orkiestra Symfoniczna


Sądecka Orkiestra Symfoniczna

Grupę ponad 30 członków orkiestry stanowią miłośnicy muzyki, którzy w czasie licznych koncertów dla lokalnej społeczności prezentuje bardzo zróżnicowany i niezwykle atrakcyjny repertuar muzyczny. Wśród utworów zespołu znaleźć można dzieła największych kompozytorów muzyki klasycznej, twórców przebojów filmowych, najsłynniejszych musicali, bajek , szlagierów muzycznych okresu międzywojennego, perełek muzyki kościelnej i wiele innych. Dzięki niezwykle szerokiemu wachlarzowi repertuarowemu muzycy mają szansę wszechstronnego rozwoju muzycznego oraz edukacyjnego licznie gromadzonej publiczności.
Dziesiątki koncertów z najwybitniejszymi solistami scen operowych ,musicalowych i rozrywkowych to świadectwo wrażliwości i energii muzycznej prezentowanych koncertów.
W 2018 roku zespół świętował 25-lecie swojej niezwykłej działalności.

Dyrygentem zespołu jest Pan Leszek Mieczkowski

Urodzony w Koszalinie. Ukończył z wyróżnieniem: Wojskowe Liceum Muzyczne w Gdańsku oraz Wydział Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2000). Absolwent Studiów Menadżer kultury SGH (2002) oraz Zarządzanie Firmą (WSB-NLU) 2004. W latach 1995-2001 był solistą Orkiestry Koncertowej Wojska Polskiego w Warszawie, a od 2002 dyrygent Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, Sądeckiej Orkiestry Symfonicznej (od 2003) oraz Sądeckiej Orkiestry Kameralnej(od 2016).
W latach 2012-2015 założyciel oraz dyrygent Orkiestry Dętej Akademii Muzycznej w Krakowie.
Dokonał wielu światowych prapremier dzieł polskich kompozytorów muzyki współczesnej.
Ma na swoim koncie nagrania płyt CD z muzyką rozrywkową i klasyczną w Polsce oraz dla zagranicznych producentów muzycznych. Jest autorem wielu opracowań i transkrypcji utworów na orkiestry dęte i symfoniczne z muzyką klasyczną, regionalną i rozrywkową. Twórca wielu programów artystycznych i spektakli muzyczno-wizualnych.
Współpracuje z wybitnymi instrumentalistami oraz wokalistami z najlepszych scen operowych i rozrywkowych w kraju i za granicą. Zapraszany przez orkiestry w kraju i za granicą jako dyrygent i konsultant. Prowadzi czynną działalność pedagogiczną z zakresu sztuki dyrygowania oraz innych specjalności muzycznych. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany za osiągnięcia artystyczne m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Brązowym Medalem za Zasługi dla SG, Złotym Jabłkiem Sądeckim za „Szczególne zasługi na rzecz upowszechniania kultury muzycznej na Sądecczyźnie”, Medalem „Polonia Minor” – Nagrodą Województwa Małopolskiego za pracę na rzecz województwa małopolskiego i jego mieszkańców.

Zdjęcia: Andrzej Rams

Galeria zdjęć