Page thumbnail

• To wydarzenie minęło.

Poniedziałek ze sztuką „Pod niebem Paryża”

Luty 24 / 17:30 - 18:30

Ludomir Handzel Prezydent Miasta Nowego Sącza
zaprasza na koncert pt. „Pod niebem Paryża”
w ramach cyklu „Poniedziałek ze sztuką”

24.02.2020 r. godz. 17:30
Sala Widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury, Al. Wolności 23

Bilety w cenie: 30 zł normalny; 15 zł ulgowy (z kartą Nowosądeczanina)

Sprzedaż i rezerwacja biletów w sekretariacie Miejskiego Ośrodka Kultury od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00 – 16:00, (tel. 18 443 89 59)

Laureatka Festiwalu im. Brassensa w Paryżu
Artystka odznaczona kawalerskim Orderem Sztuki i Literatury (Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres) przez francuskie Ministerstwo Kultury i Komunikacji

JUSTYNA BACZ
„Pod niebem Paryża”

Wyjątkowy koncert w wykonaniu Justyny Bacz z najpiękniejszymi, nieprzemijającymi piosenkami zaliczanymi do klasyki utworów takich artystów jak: Edith Piaf, Georges Brassens, Jacques Brel czy Joe Dassin.

W recital wplecione zostały także utwory Particii Kaas czy Zaz. Podczas koncertu zabrzmią m.in. słynne „Sous le ciel de Paris”, „Et si tu n’existais pas”, a także motywy z filmów: „Parasolki z Cherbourga” czy „Love story” – kompozycji Francisa Lai z francuskim tekstem Catherine Desage.

Justyna Bacz śpiewa po francusku z własną, oryginalną interpretacją, a kilka piosenek wykonuje w polskich przekładach Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego, Jerzego Menela, Stanisława Waszaka, a także swoich własnych.

Ciepły, zmysłowy głos Artystki na tle wirtuozerskiego akompaniamentu, we współczesnych, subtelnych aranżacjach Mariusza Dubrawskiego brzmi intrygująco…

To piękna harmonia łącząca świeże spojrzenie na znane utwory z muzyczną tradycją piosenki francuskiej.

Występują:
Justyna Bacz – vocal, gitara
Mariusz Dubrawski – piano, aranżacje
Karol Podkul – akordeon
Wojciech Ruciński – kontrabas

O Artystce:

Ciepły, zmysłowy głos, klimatyczne brzmienia oraz ogromna klasa i wrażliwość muzyczna. To znaki rozpoznawcze Justyny Bacz – piosenkarki, gitarzystki, lingwistki, autorki tekstów muzyki i przekładów piosenek z języka francuskiego, rosyjskiego oraz na język francuski.

„Justyna Bacz (…) śpiewa francuskie piosenki. W tej dziedzinie jest najlepsza w Polsce, a i we Francji zdobywa laury – na Festiwalu Brassensa w Paryżu dostała nagrodę publiczności.”

„Po mistrzowsku wykonuje piosenki francuskich bardów. Koncertując
za granicą, przemyca teksty Osieckiej, Kofty, Piwkowskiej.”
(Joanna Nojszewska w książce pt. „Klucz francuski”)

Justyna Bacz śpiewa po polsku, francusku, włosku, rosyjsku, angielsku. Obecnie związana z warszawską sceną „Piwnicą na Wójtowskiej”. Współpracuje z Teatrem Kamienica w Warszawie.

Artystka jest laureatką szeregu nagród na festiwalach piosenki, zdobyła m.in.:
– Nagrodę publiczności w Paryżu na Festiwalu „Dni Georgesa Brassensa” („Journées Georges Brassens”) (2013),
– II nagrodę na Europejskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Châteauroux we Francji, (1991) za piosenki skomponowane przez Jerzego Kluzowicza do wiersza Paula Eluarda oraz tekstu Justyny Bacz,
– I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie (1990),
– II nagrodę na Przeglądzie Piosenek G. Brassensa w Poznaniu (1990),
– Wyróżnienie na Przeglądzie Piosenek G. Brassensa w Poznaniu (1989),
– I nagrodę (w duecie z Kubą Michalskim) na Festiwalu Pieśni Leonarda Cohena
w Krakowie (1984).

W 2018 r. została odznaczona kawalerskim Orderem Sztuki i Literatury (Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres) przez francuskie Ministerstwo Kultury i Komunikacji.

Nagrała pięć albumów: „Tête-à-tête”, „Brassens mon amour”, „Empatik”, „Francuska. Chanson francaise”, „Dalida – pieśń miłości”, które zostały bardzo pochlebnie przyjęte przez krytyków i publiczność. Koncertuje w kraju i za granicą.

Data:
Luty 24