photo

Koncert charytatywny poświęcony pamięci Danuty Szaflarskiej

KONCERT PAMIĘCI DANUTY SZAFLARSKIEJ

23 lutego br. o godz. 17.00 w Sali Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu, odbędzie się koncert charytatywny, z którego całkowity dochód przeznaczony zostanie na budowę pomnika pani Danuty Szaflarskiej w Piwnicznej – Zdroju.

Bezpłatne karty wstępu na koncert do pobrania od poniedziałku 18 lutego:
– Nowy Sącz MOK, Al. Wolności 23
– Piwniczna-Zdrój, MGOK, im. Danuty Szaflarskiej, Rynek 11; Pijalnia Artystyczna ul. Zdrojowa 42

Wielka Dama polskiego kina i teatru urodziła się w Kosarzyskach, dzielnicy, czy jak mówią niektórzy, wiosce na terenie Gminy. Dlatego mieszkańcy pragną upamiętnić jej postać w swojej miejscowości. Ale pani Danuta była też osobą bliską i szczodrą dla innych miast na Sądecczyźnie i chcielibyśmy dać szansę, aby też ich mieszkańcy mogli dołożyć do tego swoją cegiełkę. Wiele osób wspomina ją bardzo ciepło i dla wielu jest kimś, kto pozostawił w ich życiu ślad. Nowy Sącz był dla Niej też swego rodzaju cezurą; tu przeniosła się z matką po śmierci ojca i tu skończyła gimnazjum. Na scenie Towarzystwa Dramatycznego, pod okiem Bolesława Barbackiego, stawiała swoje pierwsze teatralne kroki.
Zapraszamy na koncert charytatywny, podczas którego wystąpi Zespół Regionalny „Dolina Popradu” z Piwnicznej – Zdroju, ukochany zespół pani Danuty, dla którego była też źródłem informacji o dawnych czasach w Dolinie Czarnych Górali. Przekazywała im teksty piosenek, które sama śpiewała, będąc dzieckiem, i które teraz zostały na zawsze już utrwalone. Wystąpią także aktorzy nowosądeckiego Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego, któremu pani Danuta Szaflarska w 2013 roku, podczas uroczystości przyznania Jej przez Fundację Kultury Polskiej Nagrody „Złotego Berła” – wręczyła osobiści na scenie Teatru Narodowego w Warszawie Nagrodę „Małego Berła”.
Najistotniejszym punktem programu, będzie licytacja zdjęć i fotosów przekazanych przez Towarzystwo Rozwoju Piwnicznej, którego pani Danuta była członkiem. Poza tym lokalni przedsiębiorcy i hotelarze przygotowali szereg niespodzianek.

Pani Danuta dała Sądecczyźnie tyle serca, że chcemy przez naszą pamięć, szczodrość i utrwalenie jej postaci oddać przynajmniej część naszych serc. Dlatego w Piwnicznej powstał Społeczny Komitet Upamiętnienia Danuty Szaflarskiej. Od ponad roku zbiera on fundusze zarówno na naszym terenie jak i w teatrach warszawskich na konto, którego numer znajduje się poniżej. Kiedy słyszymy słowo „pomnik”, kojarzy nam się ono z czymś monumentalnym, my raczej będziemy starali się oddać w nim charakter pani Danusi. Jej humor, błyskotliwość, kruchość. Dlatego cały czas trwa dyskusja nad jego ostateczną formą, co jest też dowodem na to, jak ważną osobą jest Ona dla nas. Kwota, jaką uda nam się pozyskać, będzie miała ogromny wpływ na ostateczny kształt pomnika.
Dlaczego spotykamy się na koncercie teraz, w lutym? Jest on miesiącem Danuty Szaflarskiej. W lutym przyszła na świat i w lutym się z nim pożegnała.

Wpłaty przyjmujemy na numer konta: 68 8813 0004 2001 0000 0589 0001 Bank Spółdzielczy w Piwnicznej – Zdroju.