photo

Wernisaż wystawy pasteli Ryszarda Miłka

Tegoroczną XXII edycję Jesiennego Festiwalu Teatralnego rozpoczynamy 1 października wernisażem wystawy pasteli Ryszarda MIŁKA zatytułowaną „TEATR KOLORÓW”.

Ryszard Miłek mieszka i tworzy w Nowym Sączu. Zrealizował ponad 85 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 140 wystawach zbiorowych w Polsce, Europie i USA.
Jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Honorowym Członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Pastelistów NY.
Współpracuje z Gagliardi Gallery w Londynie, Galerią Bator w Szczyrku, Galerią Sztuki Współczesnej RossCinabro w Rzymie i Galerią Vox Humana w Krynicy.
Organizator i uczestnik wielu międzynarodowych i ogólnopolskich plenerów malarskich. Kurator głośnej wystawy Józefa Czapskiego w nowosądeckim BWA (1991) oraz wystaw Nejada – wybitnego tureckiego abstrakcjonisty.
Autor licznych tekstów z zakresu krytyki artystycznej, publikowanych w Gazecie Krakowskiej, Dzienniku Polskim, Gazecie Wyborczej, Tygodniku Powszechnym i katalogach do wystaw. Uczył sztuki w szkolnictwie wszystkich szczebli.
Był szefem Małej Galerii w Nowym Sączu, prezesem Fundacji Pro-Art, sekretarzem i wiceprezesem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Wspiera liczne akcje charytatywne, m.in. „Chcę pomagać”, „Bliźniemu swemu”, „Ziarnko gorczycy”, „Sursum corda” czy „Stowarzyszenie rodzin zastępczych”.
Jego dzieła znajdują się w zbiorach prywatnych i publicznych w Polsce, USA, Anglii, Niemczech, Francji, Włoszech, Norwegii, Finlandii, Australii.
Reprodukcje jego obrazów zamieściły prestiżowe pisma artystyczne ”Saatchi Magazine”, ”Art of England” oraz znalazły się w dwóch światowych wydawnictwach: ”Masters of the day” i „100 artystów przyszłości”.

Zdobył wiele nagród i wyróżnień, m.in.: na Ogólnopolskich Biennalach Pasteli w Nowym Sączu, (w 1996, 2008 i 2010r.) i Międzynarodowych Biennalach Sztuki w Saint-Aulaye (Francja) w 2012r., w Chianciano (Włochy) w 2013r., w Londynie – 2013, 2015 i 2017r.; „Złote Ramy” Krakowskiego Oddziału ZPAP w 2010 i 2016r., Wyróżnienie Ministra Kultury i Sztuki za promocję sztuki za granicą Polski oraz Nagrodę Starosty Nowosądeckiego w 2016r.
Galeria Miejskiego Ośrodka Kultury, Al. Wolności 23
1 października 2018 r., godz. 17:00
Wstęp na wernisaż bezpłatny

Fot. Kazimierz Fałowski